Těšanský hastrman 18.7.2015

 

             Oms Brno - venkov a hlavně člen kynologické komise pan Jaromír Gratcl vymyslel a uspořádal soutěž družstev ohařů ve vodní práci se speciálními disciplínami na závěr. 

               Zkoušky se konaly v Těšanech na místní vodní nádrži. Bylo sestaveno 9 družstev ohařů a fousci mezi nimi nechyběli. Stzartovali němečtí krátkosrstí ohaři, Maďarští krátkosrstí ohaři, Malí müsterlandi, Výmarští ohaři a ve smíšeném družstvu i Gordonseter. Jelikož to bylo celkově 37 psů a fen, byli jsme rozděleni na dvě půlky, první polovina, startovala dopoledne a se skupinou rozhodčích splnila disciplíny z rákosu - nahánění a dohledávku. odpoledne si tato půlka splnila disciplínu ochota na hluboké vodě a aport z vody. A společně klid na stanovišti. Druhá polovina vše plnila od jedné hodiny, kdy byl i slavnostní nístup pod hrází nádrže. Každé družstvo, aby bylo odlišešné nejenom svým plemenem ale i vizuálně, dostalo tričko s logem Těšanského hastrmana. 

              Na závěr měly být dvě speciální disciplíny, první aport kačeny z ohrádky a  druhá aport z vody na rychlost. Ta druhá se již nestihla, jelikož po velmi teplém dni se počasí na nás začalo mračit a hrozila bouřka. Takže jsme po sportu z ohrádky všichni rychle přejeli do zamluvené hospůdky v Těšanech kde bylo vyhlášení výsledků a následně posezení s muzikou a tombola. ohrádka byla pro všechny psy nová a měli možnost si ji v průběhu dne vyzkoušet. Byla hodnocena podobně jako ohrádka v lese, kterou připomínala a byl udělána po vzoru podobné disciplíny z Německa. 

             Podařilo se nám dát dohromady družstvo fousků ve složení od nejstaršího a nejzkušenějšího:

Vax z Těšínosvkých buků, který narychlo nahradil mladého fouska Alana, který si dva dny před startem rozřízl tlapu a jeho majitel Luboš Mrkvica byl naší oporou pocelý den, Rouse z Hložku, která nastoupila bez velkého předchozího tréninku, Dyk z oslavského údolí a nejmladší účastník Athos Gothywen. Vaxe a Dyka vedl Jaroslav Maša. Rouse  Drahomíra Matějáková a Athose mladý vůdce Vladimír Pařil. 

             Všichni fousci předvedli pěknou práci a byli za to náležitě ohodnoceni, psi kolegy Jardy Maši si z odnášeli ze zkoušek 100b, Rouse z Hložku zaváhala na ochotě a získala celkem 96b, Athos získal 74b. U Athose s Vladimírem bylo vidět, že jsou ve výcviku a nabírají cenné zkušenosti a od ostaních rady. Athos předvedl velmi pěknou práci na hluboké vodě. Na dohledávce kachny v rákosí měl smůlu a při přinášení kachny si pořezal tlapu, po poradě z přítomným veterinářem pokračoval dál v soutěži.  

              Jako poslední  všechna družstva provedla přinášení kachny z ohrádky. Bylo vidět, že to byla disciplína nová, netrénovaná,  někteří psi si s ní poradili bez zaváhání, někteří si říkali co se to po nich chce, ale nakonec všichni kačenu donesli. 

              Co říci na závěr? Vyhlašování výsledků bylo napínavé. Neměli jsme přehled jak se komu dařilo, a tak když začalo vyhlašování, které bylo netradičně od konce a naše družstvo na konci nebylo, tak jsme si říkali, tak to už budeme, a nic, tak těd už budeme a nic, a tak to pokračovalo a k našemu velkému překvapení družstvo Českých fousků vyhrálo. O to větší byla naše radost.

              Při této akci nešlo o to kdo zvítězí. Soutěžili psi a feny různého věku, buď bez výcviku, nebo při přípravě na některé zkoušky. Šlo hlavně o příjemné setkání kynologů z celé republiky a jedno drzžsto bylo složeno i ze Slovenských kolegů. Musíme poděkovat Jaromírovy Gratclovi za skvělý nápad a organizaci.

              Byla to pěkná akce, počasí sice velmi teplé a ke konci zamračené, ale následné posezení v restauraci u Frantíka příjemné.

tesansky hastrman2015  vysledky tes hastrman 2015 Další fotky naleznete ve >> fotogalerii chovatelské stanice Vallis Baptismi  a na >> Face Booku